Co dokładnie kryje się pod skrótem BIM?

Autor w
1205
Co dokładnie kryje się pod skrótem BIM?

Opracowanie technologii BIM na zawsze zmieniło oblicze projektowania obiektów budowlanych. Co jednak oznacza ten skrót i co warto wiedzieć o metodzie, którą określa? Zapraszamy do lektury!

Technologia BIM – przełomowa metoda modelowania 3D i zarządzania informacją o obiektach budowlanych

Projektowanie BIM polega na precyzyjnym odwzorowaniu wszelkich właściwości i parametrów obiektu budowlanego. Obejmuje więc ono zarówno jego aspekty fizyczne i techniczne, jak i funkcjonalne. Z uwagi na stopień zaawansowania technologia ta znajduje zastosowanie zarówno we wczesnych fazach koncepcyjnych projektu, jak i na etapie wykonawstwa, a nawet późniejszego użytkowania obiektu.

Skrót BIM pochodzi od angielskiego sformułowania building information modeling (‘modelowanie informacji o budynku’). Termin ten określa technologię, której zadaniem jest wspieranie projektowania poprzez modelowanie w projekcie określonych obiektów 3D i nadawanie im preferowanych parametrów. Do takich obiektów zaliczają się w zasadzie wszystkie elementy architektoniczne i konstrukcyjne, jak np. ściany, stropy, okna, drzwi i tym podobne. Co więcej, mogą one być modyfikowane na bieżąco zgodnie z aktualnymi zamierzeniami projektanta, a wprowadzone do systemu informacje zostają natychmiast uwzględnione w tworzonym przez niego modelu.

Tym, co stawia projektowanie w technologii BIM ponad innymi metodami projektowania budowlanego, jest fakt, że zaprojektowane zgodnie z tą technologią obiekty posiadają wszelkie cechy, które miałyby w rzeczywistości. Oznacza to, że na podstawie projektu można uzyskać pełne informacje na temat funkcjonalności jego poszczególnych elementów, a tym samym – skorygować ewentualne błędy jeszcze przed zakupieniem materiałów i rozpoczęciem budowy. Wykorzystanie BIM nie tylko umożliwia więc bardziej ekonomiczne zarządzanie budżetem przeznaczonym na inwestycję. Znacznie przyspiesza również całą pracę dzięki wyeliminowaniu konieczności poprawiania błędów już po wdrożeniu etapu wykonawstwa.

Korzystanie z narzędzi jakie daje nam technologia BIM umożliwia ponadto wzięcie pod uwagę takich czynników jak np. nasłonecznienie czy oddziaływanie elementów otoczenia. Co więcej, oprogramowanie pozwala też na efektywne gospodarowanie kosztami związanymi np. z wynajmem czy użytkowaniem poszczególnych powierzchni na terenie obiektu.

Technologia BIM znajduje zastosowanie nie tylko przy projektowaniu nowych inwestycji. Z jej pomocą możliwe jest również zaplanowanie efektywnej przebudowy tych budynków, które zostały już zrealizowane.

Podsumowując – projektowanie w technologii BIM pozwala na stworzenie optymalnego, pozbawionego błędów projektu obiektu budowlanego. To z kolei przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów całej inwestycji i jednocześnie do przyspieszenia prac na etapie wykonawstwa.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *