Co to jest i jakim celu tworzy się projekt przetargowy?

Autor w
2543
Co to jest i jakim celu tworzy się projekt przetargowy?

Projekt przetargowy stanowi  uszczegółowiony projekt budowlany stanowiący załącznik do pozwolenia na budowę. Jego celem jest stworzenie odpowiedniej dokumentacji, która będzie stanowiła bazę do wyceny inwestycji na etapie wyboru jej wykonawcy. Projekt przetargowy stanowi podstawę do zapytania ofertowego na realizację inwestycji.

Cechy projektu przetargowego

Projekt przetargowy powinien szczegółowo określać przedmiot zamówienia, zawierać zestawienia materiałowe, specyfikacje jakościowe i ilościowe, przedmiary i kosztorysy. Informacje zawarte w projekcie przetargowym niezbędne są do określenia nakładów materiałowych, robocizny i kosztów realizacji inwestycji oraz stanowią swego rodzaju zbiór wytycznych dla wykonawcy. Projekt przetargowy powinien pozwolić na wykonanie wiarygodnego kosztorysu inwestorskiego.

Do kogo adresowany jest projekt przetargowy?

Projekt przetargowy zleca Inwestor w celu oszacowania kosztów inwestycji oraz  stworzenia dokumentacji, która pomoże w wyłonieniu wiarygodnego Wykonawcy. Projekt przetargowy wraz z kosztorysem inwestorskim stanowią bazę porównawczą do cen oferowanych przez potencjalnych Wykonawców. Inwestor ma świadomość ceny i jest w stanie wyłapać nierzetelne oferty firm budowlanych.

Jakie są różnice między projektem budowlanym a przetargowym?

Projekt budowlany zawiera przede wszystkim informacje ogólne, takie jak zestawienie powierzchni i kubatur, parametry obiektu, czyli długość, wysokość, szerokość, wysokość poszczególnych kondygnacji, ilość miejsc parkingowych itd. Projekt przetargowy natomiast, wzbogacony jest o bardziej szczegółowe opisy, detale oraz specyfikację materiałową. W projekcie przetargowym można również zawrzeć specjalne wymogi inwestora dotyczące wykonania w tym książkę standardów zawierającą opis przeznaczenia i programu użytkowego obiektu oraz opis techniczny standardów wykonania i wykończenia poszczególnych elementów budynku.

Czy projekt przetargowy to konieczność?

W przypadku większych inwestycji jest na pewno niezbędny zarówno Inwestorowi jak i potencjalnym Wykonawcom. Pozwala na rzetelną wycenę i stanowi bazę do prowadzenia prac. W przypadku mniejszych i prostszych inwestycji projekt przetargowy nie jest koniecznością ale na pewno byłby bardzo pomocny.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *