Nagroda 2018 BIM d’Or Awards dla projektu w Kazachstanie

Autor w , ,
640
Nagroda 2018 BIM d’Or Awards dla projektu w Kazachstanie

Projekt Narodowego Centrum Badawczo-Onkologicznego w Astanie został nagrodzony w prestiżowym konkursie 2018 BIM d’Or Awards organizowanym przez Moniteur et les Cahiers techniques du bâtiment.

Projekt Narodowego centrum badawczo-onkologicznego w Astanie to jedno z największych przedsięwzięć wdrażających do projektu technologię BIM w pełnym wymiarze, w którym braliśmy czynny udział. Prace nad  obiektem trwały w latach 2016-2018.  Do współpracy przy tym niezwykle wymagającym wielobranżowym projekcie zaprosiła nas jedna z największych na świecie firm budowlanych, Vinci Grands Project.

Projektowanie i modelowanie konstrukcji dla tego obiektu było dużym wyzwaniem. W centrum badawczo-onkologicznym zaplanowano umieszczenie cyklotronu, akceleratorów liniowych, kilku MRI, CT PET oraz pomieszczeń radioterapii. W związku z czym konstrukcja nośna budynku musiała spełnić skomplikowane wymogi technologiczne i jednocześnie wpisywać się w koncepcję architektoniczną, a także odpowiadać lokalnym  przepisom. O wielkości wyzwania świadczy też powierzchnia użytkowa kompleksu, która ostatecznie wyniosła 95 000 m2. Nad projektem pracowało łącznie 55 osób, w tym 8 projektantów.

Technologia BIM doskonale sprawdziła się we wszystkich fazach projektowania tej inwestycji, począwszy od koncepcji a skończywszy na projekcie wykonawczym. Umożliwiła weryfikację założeń projektowych poszczególnych branż już we wstępnych etapach projektowania i znacznie usprawniła wymianę informacji między branżami pracującymi w różnych częściach świata (Kazachstan, Polska, Hiszpania, Liban). To właśnie na ten aspekt jury konkursu BIM d’Or Awards zwróciło szczególną uwagę.

Aby zobaczyć szczegóły projektu kliknij w link https://www.fort.pl/pl/portfolio/?id=1