Nagroda specjalna w Tekla BIM Awards 2014

Autor w , ,
684
Nagroda specjalna w Tekla BIM Awards 2014

Ogromnie się cieszymy, że pierwsze miejsce w kategorii Engineering w tegorocznej edycji Tekla Bim Awards otrzymał zgłoszony przez nasze biuro projekt konstrukcji budynku Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.

Nagroda ta cieszy tym bardziej, że jest to najbardziej skomplikowany konstrukcyjnie obiekt jaki do tej pory w biurze wykonywaliśmy. Część nadziemna obiektu składa się czterech budynków. Sala kameralna i sala główna mogą funkcjonować zarówno oddzielnie jak i zostać połączone w jedno pomieszczenie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w ścianach elewacyjnych obu budynków ogromnych otworów zamykanych mobilną ścianą. Wprowadzenie tak wielkich otworów do głównych elementów nośnych obiektu było nie lada wyzwaniem. Na górze każdej ściany trzeba było bowiem oprzeć konstrukcję stalową dachu każdego z budynków. Identyczne zagadnienie występuje miedzy budynkami sali głównej i widowni bocznej, które są połączone na stałe. Przy czym w budynku Sali głównej sytuacja jest o tyle skomplikowana o ile sufit tej sali to 5 bardzo ciężkich ruchomych stalowo-betonowych kopuł pełniących funkcję paneli akustycznych. Elementy te są mobilne, a ich położenie względem widowni regulowane będzie za pomocą wciągarek zlokalizowanych na pomoście technicznym wykonstruowanym na pasach dolnych kratownic dachu.

Dyplom

To wszystko sprawiło, że projektant musiał znaleźć rozwiązanie na oparcie tak ciężkiego dachu na ścianach nośnych z tak dużymi otworami. Również sama konstrukcja stalowa kopuł stanowiła wyzwanie. Zewnętrzna cześć kopuł widoczna od zewnątrz to betonowy płaszcz nakładany metodą natryskową na blachę z wąsami. Blacha rozpostarta jest na stalowej konstrukcji nośnej kopuły, a  wnętrze kopuł składa się z dużej ilości rur stalowych łączonych w specjalnych węzłach.

Innymi wymagającymi zagadnieniami inżynierskim w tym projekcie były dla nas:

  • ściana szczelinowa wspornikowa obciążona 24m gruntu z jednej strony,
  • wspornikowe „zębate” schody prefabrykowane w 2 klatkach schodowych,
  • technologia mocowania zewnętrznego płaszcza ścian elewacyjnych montowanego na specjalnych poliwęglanowe łączniki wyprodukowane przez generalnego wykonawcę – Mostostal
  • koordynacja elementów konstrukcji i ruchomych sufitów z mobilnymi elementami wyposażenia scenicznego,
  • nowatorska technologia mocowania części nośnej płaszcza pikado do wsporczej konstrukcji stalowej.

 

Jeszcze raz dziękujemy za wyróżnienie naszego projektu.


Niezmiernie miło nam poinformować, że wyjątkowa konstrukcja obiektu Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki została doceniona w międzynarodowym środowisku, zdobywając nagrodę Tekla Global BIM Awards w kategorii Best Engineering. Ogromnie cieszymy się z  tego wyróżnienia.