Plusy i minusy w organizacji turkusowej

Autor w
2280
Plusy i minusy w organizacji turkusowej

Organizacje różnią się m.in. pod względem funkcjonowania oraz stosowanych metod zarządzania. Federic Laloux stworzył podział organizacji, który uwzględnia przyporządkowanie konkretnego koloru do sposobu zarządzania firmą. Jednym z typów organizacji zgodnie z podziałem Laloux, są organizacje turkusowe. Wyjaśniamy, czym są i jakie korzyści oraz zagrożenia wiążą się z dość nietypowym sposobem zarządzania.

Jaki jest podział organizacji za pomocą kolorów?

Laloux podzielił organizacje na czerwone, bursztynowe, pomarańczowe, zielone i turkusowe. Organizacje czerwone to typowy przykład autorytarnej władzy. W tej grupie znalazły się mafie oraz gangi. Do grupy organizacji bursztynowych zaliczają się organizacje, w których każdy zna swoje miejsce i wie, jakie ma obowiązki – tutaj przykładem jest wojsko. Organizacje pomarańczowe wyróżniają się innowacyjnym podejściem do swojej działalności, a ich przykładem są korporacje. Organizacje zielone to organizacje kierowane przez mentora, w których panują rodzinne stosunki. Organizacje turkusowe to organizacje, które działają dzięki silnym wartościom. Brak w nich hierarchiczności, nie ma szefa, a wszyscy są równi. Każdy z pracowników jest sam sobie szefem oraz sam ustala swoje zarobki i zakres obowiązków.

Organizacje turkusowe – korzyści i zagrożenia

Oparcie działania organizacji na silnych wartościach, napędzanie ich kulturą oraz brak podziałów sprzyjają osiąganiu sukcesów. To jedna z największych korzyści, jaką niesie za sobą koncepcja firmy bez szefa. Brak podziałów, konfliktów związanych np. z zarobkami oraz nieporozumień będących typowym elementem pracy zespołowej sprawiają, że organizacje turkusowe działają w sposób bardziej elastyczny i lepiej dopasowują się do potrzeb rynku. Co więcej, organizacje turkusowe działają szybciej oraz z większym zaangażowaniem i indywidualnym podejściem do potrzeb poszczególnych klientów. Organizacje turkusowe to jednak nie tylko korzyści, ale także zagrożenia. Brak systemu motywacyjnego w postaci atrakcyjnych premii oraz twardego nadzoru mogą sprzyjać pojawianiu się problemów, których źródłem są członkowie organizacji zbyt lekko podchodzący do swoich obowiązków. Idea wolności, zaufania, partnerstwa i współpracy może zostać szybko zniszczona ze względu na pojawiające się kłopoty w wypełnianiu obowiązków przez jednostki, które jednak potrzebują do efektywnego działania zachęty w postaci przysłowiowej marchewki oraz są przyzwyczajone do stałego nadzoru, bez którego nie potrafią odpowiednio zaangażować się w działania organizacji.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *