Projektowe korzyści wynikające z koncepcji BIM

Autor w
1318
Projektowe korzyści wynikające z koncepcji BIM

Building Information Modeling, w skrócie BIM, jest nowoczesnym sposobem projektowania, realizacji inwestycji oraz zarządzania budynkiem. To oparta na określonym schemacie koncepcja modelowania informacji o budynku, z której wynikają określone korzyści. Wyjaśniamy, czym jest BIM, jaki cel ma modelowanie informacji oraz dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie.

Czym jest koncepcja BIM?

Dynamiczne zmiany w branży budowlanej, z którymi mamy do czynienia w ostatnich dekadach oraz rosnące wymagania inwestorów, wymusiły poszukiwanie nowych rozwiązań zarówno projektowych, jak i informatycznych, dających możliwość wielowariantowości i optymalizacji czasu projektowania. Efektem tego jest między innymi BIM (Building Information Modeling), czyli technologia modelowania informacji o budynku na każdym etapie jego istnienia: koncepcji, projektowania, powstawania, użytkowania, a nawet rozbiórki. Dzięki BIM każdy z członków zaangażowanego w projekt zespołu może szybko i bez problemu uzyskać informacje niezbędne do prowadzenia szeroko pojętego, wielobranżowego procesu budowlanego oraz jego właściwej koordynacji. Technologia BIM jest kluczem do wielu rozwojowych i efektywnych rozwiązań.

Z jakimi korzyściami wiąże się BIM?

BIM staje się coraz bardziej ceniona ze względu na liczne korzyści  wynikające z parametrycznego modelowania informacji o budynku, jak również zarządzania dostępnymi danymi na każdym etapie cyklu życia obiektu budowlanego. Koncepcja BIM pozwala stworzyć „cyfrowy bliźniak” obiektu budowlanego, zapewniając szybkie dostęp do kompleksowych, wielowymiarowych ustandaryzowanych informacji.

Wielowymiarowość informacji cechuje możliwość skumulowania ich szerokiego spektrum w jednej głównej scentralizowanej platformie wymiany danych. Jak sama nazwa wskazuje, taka informacja dotyczy szerokiego zakresu zmiennych: zaczynając od podstawowych informacji geometrycznych przez informacje harmonogramowe aż do kosztorysowych i wielu innych. To jedna z najważniejszych zalet tego rozwiązania. Co więcej, dzięki koncepcji BIM możliwe jest projektowanie budynków idealnie dopasowanych pod każdym względem do rosnących wymagań sektora budowlanego oraz inwestorów.

Modelowanie informacji ułatwia tworzenie projektów obiektów energooszczędnych, dobrze dobranych pod względem formy i oddziaływania do specyfiki terenu i środowiska naturalnego. W przeszłości ogromnym problemem było dzielenie się informacją z wszystkimi uczestnikami projektu, jednak dzięki technologii BIM został on skutecznie rozwiązany. Modelowanie informacji nie tylko umożliwia ich pozyskanie, ale także ułatwia różnorodne działania na każdym etapie projektowania. Korzyści BIM to także m.in.:

  • pełna kontrola nad zmianami projektowymi oraz możliwość powrotu do historii ich wprowadzania,
  • minimalizacja błędów i pomyłek na etapie projektowania obiektu budowlanego, a tym samym obniżenie ewentualnych kosztów ponoszonych na poprawki wykonywane już na etapie budowy,
  • możliwość ustalenia oraz przede wszystkim wizualizacji harmonogramu tworzenia inwestycji,
  • łatwość szacowania kosztów budowy na podstawie danych zgromadzonych w modelu,
  • ogólnodostępność i przejrzystość danych projektowych,
  • koordynacja pracy wszystkich członków zespołu,
  • możliwość tworzenia zaawansowanych analiz i symulacji,
  • wizualizacja rozwiązań projektowych.
54321
(1 vote. Average 1 of 5)
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *