Rola technologii BIM w procesach projektowania budynków

Autor w
1570
Rola technologii BIM w procesach projektowania budynków

Główny cel pracy z nowoczesną technologią BIM – Building Information Modelling, modelowaniem informacji o budowie – to jak najsprawniejsza realizacja inwestycji. Z wielowymiarowych modeli tworzonych w technologii BIM możemy korzystać również podczas eksploatacji obiektu, a w przyszłości także przy jego modernizacji, przebudowie czy nawet rozbiórce. W tym wpisie skupimy się na projektowaniu.

Przykładowe zastosowania technologii BIM. Kosztorysy, harmonogramy, wizualizacje

Nowoczesne projektowanie obiektów budowlanych i innych  związane jest z tworzeniem coraz precyzyjniejszych rysunków i modeli. Technologia BIM to jednak coś więcej. Dzięki niej wykonuje się wizualizacje budowy. Podkreślmy: całej budowy, nie tylko samej konstrukcji obiektu. Technologia BIM pozwala na wzbogacanie modeli o różnorodne dane, które ułatwiają i spajają cały proces projektowy, a co za tym idzie, możemy tworzyć np. coraz dokładniejsze kosztorysy czy też harmonogramy prac, a także przeprowadzać skomplikowane analizy.

Lepsza komunikacja oraz wydajniejsze zarządzanie zmianą

Projektu budowy nigdy nie tworzy jedna osoba, a już na pewno projektów biurowców, hoteli czy galerii handlowych. Pracując z wielowymiarowymi modelami, fachowcy mogą się ze sobą lepiej komunikować i współdziałać czy pracować równolegle. Prosty przykład: projektowanie instalacji. Gdy mamy już wstępny projekt instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej i gazowej, specjaliści muszą opracować detale. BIM pozwala na pracę wszystkich fachowców jednocześnie, projekt cały czas jest „otwarty”. Jeśli trzeba wprowadzić zmiany, jakieś rozwiązania przepracować na nowo, coś skonsultować – wszyscy o tym wiedzą. Dzięki scentralizowanej bazie danych i otwartemu standardowi wymiany danych większość tzw. kolizji na etapie projektowym można łatwo wykryć.

I na koniec jeszcze jedna rola technologii BIM w procesach projektowania budynków. To komunikacja z osobami spoza branży inżynierskiej. Technologia BIM pozwala klarownie przedstawiać i omawiać projekty z inwestorami, deweloperami i nie tylko.

Podsumowując, ról technologii BIM jest dziś wiele, przy czym nadal się ona rozwija i w przyszłości z pewnością pojawią się kolejne funkcje, które będzie pełniła w procesie projektowym.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *